Tüm Dünyadan Gayrimenkuller
+359 896 700 700
banner
banner
banner
banner
banner
Güncel
Pendik'te neler oluyor?

 

Pendik'te neler oluyor? Nüfusu son 15 yılda yüzde 200 artan Pendik'te konut üretebilmek için 3 bin metrekare üzerine avantaj sağlanacak.

İstanbul'un emlak röntgenini çekmeye başladığımız Tuzla'dan sonra şehrin en doğu ilçelerinden biri olan Pendik'te aldık soluğu. Anadolu yakasının parlayan bölgelerinden biri olan Pendik, kentsel dönüşüm planları, depreme dayanıklı zemini ve düzenli yerleşimi ile son 15 yılda nüfusu yüzde 200 artan bir ilçe haline geldi. Belediye Başkanı Kenan Şahin, ilk dönem başkanlığında yaptıklarını anlattı.

Pendik'in 40 yıl önce sayfiye yeri olduğundan bahseden Şahin, "1999 depreminden beri ilçemizde şehirleşme hareketleri yaşanıyor. Biz öncelikle kaçak yapılaşmayı önledik. Yeni yapılanma alanları ürettik ve yasal yapılaşmanın önündeki engelleri kaldırdık" diye konuştu. 

İlçede 210 bin konut bulunduğunu, bunun 155 bininin depreme dayanıksız olduğunu söyleyen Şahin, "Kentsel dönüşümü başlatacağız. Fikirtepe’deki gibi teşvik sistemiyle emsalleri en az bin metrekare birlik sağlanırsa yüksek tutacağız. Yeter ki büyük arazide toplu konut üretebilelim" ifadesini kullandı. 210 bin konut stoku bulunan Pendik'te 10 yıl içerisinde bu rakamın 250 bine çıkması öngörülüyor. 

10 GÜNDE RUHSAT 
İlçede 11 bine yakın gecekondu olduğunu belirten Şahin, "Gecekondu şehir için dezavantaj, dönüşüm için avantaj. Daha az insanla muhatap oluyorsunuz" dedi. Yıllık konut üretim kapasitesinin 8 bin 500 olduğunu vurgulayan Şahin, "Tüm arşivlerimizi dijital ortama taşıdık. Otomasyon altyapısı kuruldu. Yatırımcıya en fazla 10 günde inşaat ruhsatı veriyoruz" diye konuştu.

PENDİK'TE NELER OLUYOR? 

KİRALAR YÜKSELİYOR 
Bölgede arazi ve konut fiyatları artış gösteriyor. Metrekaresi 1000 TL'nin altında arazi bulmak neredeyse imkânsız. Bölgede konut fiyatlarının metrekaresi ise 2 bin TL'den başlıyor. 4 bin TL'ye kadar çıkıyor. Buna paralel olarak kira fiyatları da artış gösteriyor. 

YATIRIMLAR HIZ KESMİYOR 
İstanbul'un önde gelen inşaat firmaları bölgede yerini almış durumda. Varyap, Delmar, Dumankaya gibi firmalar yeni projelerini geliştirirken, Via/Port, Tekno Park gibi projeler ise Avrupa standartlarında rakipleri ile yarışıyor.

KİLİT NOKTADA BULUNUYOR
Pendik, Ro-Ro Limanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, 3. köprü yolu güzergâhı, Sincan'dan gelen demiryolu, TEM ve E-5'e yakınlığı ile göze çarpıyor. 

TEKNOLOJİ DEVLERİ GELİYOR
3 milyon metrekarelik alan üzerine kurulacak olan Tekno Park, IBM, Boeing, MD Douglas gibi dünya teknoloji devlerini Pendik'te buluşturacak. 30 bin kişiye istihdam sağlanacak proje 4 etapta tamamlanacak. İlk etap Aralık 2012'de bitecek. Metronun bundan sonraki durağı: Pendik Bayramda açılışı gerçekleşecek KadıköyKartal metrosunun bir sonraki durağı Pendik olacak. 

Günde 1 milyon yolcu taşınması hedeflenen metro hattı Sabiha Gökçen'e bağlanacak. Marmaray'ın 3 istasyonundan biri de Pendik olacak. Gökçen Havalimanı'na ikinci apron yapılacak Pendik'in gelişimine en büyük katkıyı sağlayan Sabiha Gökçen Havalimanı'na eklenecek olan ikinci pist ve ikinci apron ile yolcu kapasitesi iki katına çıkacak. Bu apronun yapımı ve sonrasında yeni istihdam alanları da oluşacak. 

İŞ DÜNYASININ GÖZÜ BU PROJEDE
İş dünyasının gözü bu projede! Pendik bölgesinde öne çıkan otel-ofis-rezidans konseptinin en büyük örneklerinden biri olan Elit Grand Palas, saray mimarisiyle inşa ediliyor, sosyal alanları ve rezidans hizmetleriyle ön plana çıkıyor. Projede tüm hizmetler VIP standartlarında veriliyor. Ev temizliğinden çocuk bakımına, kuru temizlemeden kişisel güvenliğe kadar değişen exclusive rezidans hizmetleri bulunuyor. 

'YATIRIMLARIMIZLA PENDİK ÖNYARGISINI YIKTIK'
Türkiye'nin en çok ziyaretçi çeken alışveriş merkezlerinin başında gelen Via/Port'u hayata geçirdikleri zaman bölgeye karşı önyargıyla karşılaştıklarını belirten VIADMC CEO'su Tayfun Döşkaya, "Ancak projemize ve Kurtköy bölgesine güveniyorduk, çünkü çok detaylı araştırmalar yapmıştık ve bölgenin yükselen bir trend içerisine gireceğine inanıyorduk. Nitekim öyle oldu. Kurtköy bugün Anadolu yakasının yıldız bölgelerinden biri konumundaysa bölgenin gelişiminde projemiz domino etkisi yaratmıştır" diye konuştu. 

EV VE İŞ YAŞAMINI BİRLEŞTİRİYOR
Dumankaya Flex Kurtköy, 376 home office ile İstanbul'un yeni ve yaşam merkezi Kurtköy'de yükseliyor. Dumankaya İnşaat'ın, Kurtköy'de gerçekleştireceği yeni home office projesi Dumankaya Kurtköy ile ilgili bilgi veren Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu üyeleri Ali Dumankaya ve Uğur Dumankaya, Dumankaya Flex Kurtköy'ün bölgedeki ticari hareketlilik göz önüne alınarak geliştirildiğini belirtti. Dumankayalar, Flex'in en ileri teknolojik altyapıya sahip olmasının yanı sıra doğal kaynakları koruyan bir merkez olacağını söyledi. 

HT

 


Domaza - Emlak

Eski haberler
13/08/2012 14:59:40Arazi sıkıntısı yüzünden Anadolu'ya gitti!
  Arazi sıkıntısı yüzünden Anadolu'ya gitti! Arazi sıkıntısı ve rekabetin fazla olması inşaat sektörünün ağır toplarını, İstanbul dışına kaçırıyor. İnşaat sektörünün önemli oyuncularından biri olan Soyak, yeni yatırımlarını İstanbul dışına kaydırıy...
10/08/2012 13:23:45Her 4 konuttan 1'i DASK'lı
  Her 4 konuttan 1'i DASK'lı. Ülkedeki 16 milyon 375 bin 840 konutun sadece yüzde 24'ü, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırdı. Büyük can ve mal kaybına neden olan Marmara depreminden sonra zararların en aza indirilmesi amacıyla getirilen  Zorunlu Deprem...
10/08/2012 13:20:50Kamulaştırma 3 ayda bitecek!
  Kamulaştırma 3 ayda bitecek! Uşak’ta yaklaşık 6 yıldır devam eden kentsel dönüşüm projesi ile ilgili çalışmalarda son noktaya gelindi Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, kentsel dönüşüm alanında taşınmazı bulunan ve bugüne kadar anlaşmayan hak s...
10/08/2012 13:18:34Ali Sami Yen projesi başlıyor
  Ali Sami Yen projesi başlıyor. Mecidiyeköy eski Ali Sami Yen Stadyumu'nun arazisine yapılacak proje ile ilgili yapı ruhsatı onaylandı. Eski Ali Sami Yen Stadyumu'nun arazisine yapılacak projenin yapı ruhsatı onaylandı. 2 adet rezidans ve 1 adet ofis bloğundan oluşacak, 43 katlı projenin i...
06/08/2012 14:02:20İzmir konuta doyacak!
  İzmir konuta doyacak! Kentsel dönüşüm kapsamında İzmir'in 18 yerinde 30 bin konut yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1/25 bin ölçekli İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı revizyonuyla 18 proje alanı belirledi. Bakanlar Kurulu'nda on...
ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK
PROJE TANITIM TURU